SCHODY NA ROHU ULICE (2013)  alebo ako som sa ocitla v svete Petra Lančariča.

Peter Lančarič ešte len vstupuje na umeleckú scénu fotografie, no už teraz možeme cítiť, že je autorom, pre ktorého je fotografia veľmi potrebnou k životu. I keď sa nám môže zdať ako introvert, imaginárne “schody” sú vstupom do jeho sveta, ktorý pred nami otvára bez akýchkoľvek pochybností. Robí tak, nie preto, že chce, ale preto, lebo musí.

A tak ani neviem ako, celkom nepochybne som vyšla po tých schodoch na rohu ulice, a zrazu som stála vo vnútri. Majiteľ tých izieb bol vtedy akýsi neistý, smutný i veselý v jednej chvíli. Menil sa. Získaval novú identitu. Neexistuje lepšia chvíľa pre tvorbu, ako keď umelec prežíva krízu. Petrova energia sa tu spojila s vyspelou fotografickou rečou. A to je ten moment, keď si Vás ako divákov získa bezprostrednosťou a otvoreným rozprávaním o prežívaní a pocitoch mladého človeka.

Vystavený cyklus je prvou autorskou výstavou Petra Lančariča, a verím tomu, že toto je iba opatrný začiatok toho všetkého, čo na nás chystá. Tento denníkový, intímny a čiernobiely pohľad do jeho života je o hľadaní seba samého cez vzťah k tomu druhému.

Zmena uhlov v záberoch otvára iný svet. Máme pocit, že v prchavosti týchto paralelných svetov sme s Petrom na správnom mieste. Práca s nahotou nie je v jeho tvorbe prvoplánovou, prostredníctvom akéhosi obnažovania nám autor ukazuje svoje úzkosti a tiché prieniky s prostredím. Nostalgia a estetika sú iba sprievodným javom jeho fotografii, slúžia mu totiž na tlmočenie vizuálnych podobenstiev a príbehov z podvedomia. Využíva deštrukciu komunikácie, jeho priestor je chladný a plný odcudzenia, no sentimentálny zároveň.

Lančarič vo svojich fotografiách miestami asociuje tvorbu Nan Goldin, ale poetikou obrazu a pátraním po filozofii vzťahov je bližší skôr metaforike Francescy Woodman. Petrova tvorba nám odovzdáva správu o tom, ako veľmi si môžu byť cudzí a zároveň blízki dvaja ľudia v jednom priestore.

Neviem čím to je. Či je to čarom analógovej fotografie, alebo krízou vzťahu k druhému človeku, ktorými autor prešiel. Premena však nastala neuveriteľne rýchlo.

Petra Cepková